Разкрасяването на миглите е най-лесният начин очите ни да изглеждат по най-добрия начин. Всеки ден жените правят всичко възможно, за да подчертаят миглите си и да създадат най-добрата визия, използвайки спирали за мигли. Дали обаче разкрасяващият ефект е единствената цел на миглите? Съвсем не. Миглите играят важна роля в човешкото тяло. Продължете да четете, за да разберете за какво са ни необходими те.
Биология и жизнен цикъл на миглите
Тези малки косъмчета около очите са така наречените аднексиални структури. Върху горния клепач има около 120 до 250 мигли с дължина от 8 до 12 милиметра. Долният клепач, от друга страна, има от 50 до 150 мигли, дълги от 6 до 8 милиметра. Цветът на миглите обикновено е подобен на цвета на косата на главата на човека. Хората със светла кожа и руса коса обикновено имат светъл цвят на миглите и веждите, а някои не са доволни от това. Все пак има все повече начини за потъмняване и придаване на по-голяма плътност и обем на миглите. Редно е да осъзнаете голямото значение на грижата за миглите и в тази статия можете да прочетете повече за нея.
От какво са направени миглите?
Коренът, известен още като луковица на миглите, е основата на косъма на миглите и негова жива част. Той се намира в космения фоликул и отговаря за усвояването на витамини, минерали и хранителни вещества. Стъблото на косъма е друг слой от косъма на миглите и като го погледнем, можем да разберем дали косъмът - в случая миглите - е в добро състояние или не. Дължината, формата и текстурата на миглите се определят най-вече от гените, както и от общото здравословно състояние и начина на хранене.
Плоските люспички на кутикулата прилепват една към друга и са основният градивен елемент на луковиците на миглите. Люспите образуват слой кутикула, който предпазва корена от всякакви механични наранявания. Кератиновото покритие, което осигурява еластичността и устойчивостта на косъма, се намира под защитния слой.
Жизнен цикъл на миглите
Вероятно много пъти сте виждали мигли на бузата си и сте се чудили какво сте направили погрешно. Не се притеснявайте! Всеки косъм има закодиран жизнен цикъл. Всеки ден губим по около 2-3 мигли на око, което е напълно естествено. Защо се случва това? Жизненият цикъл на миглите преминава през три етапа:
- анаген - активният процес, който се случва под кожата и продължава, докато миглите израснат и се появят на повърхността на кожата.
- катаген - на този етап луковиците на косъма умират, докато миглата достига максималната си дължина и все още е на клепача.
- телоген - моментът, в който миглите умират и се заместват от нова мигла, която буквално изтласква старата.
Всяка фаза обхваща около 33% от цикъла. Между етапите има баланс, поради което дори не забелязваме падането на миглите, защото те веднага се заместват от нови. Процесът се повтаря и всяка мигла остава на мястото си от 2 до 4 месеца. С други думи, не е нужно да се притеснявате за една мигла, която сте намерили на бузата си, защото веднага израства нова.
Мигли. Защо са толкова важни за очите?
-
Миглите поддържат хидратацията и намаляват въздушния поток
Човешките очи имат оптимална влажност благодарение на специалния слъзен филм, който предпазва очите. Този защитен филтър снабдява очите с хранителни вещества и пречупва светлината, за да запази остротата на зрението. Миглите също така намаляват въздушния поток, за да го държат възможно най-далеч от очите, което поддържа влажността на слъзния филм. В същото време миглите предпазват очите от прах, пясък, пот, дъжд и др.
-
Миглите сигнализират за опасност
Сигурно сте забелязали, че когато нещо се доближи твърде много до очите и миглите ви, вие автоматично затваряте очи. Миглите работят подобно на котешките мустаци - те засичат обектите и предизвикват незабавната ни реакция.
-
Миглите филтрират слънчевата светлина
Въпреки че миглите не са в състояние да филтрират напълно слънчевата светлина, те са изключително ефективни при предпазването на очите от силната слънчева светлина. Без тях щяхме да ослепяваме всеки път, когато излизаме навън.
Загуба на мигли - възможни причини
Миглите падат по естествен начин и не бива да се притеснявате, но в някои случаи може да се наложи да им обърнем повече внимание от наша страна. Прекомерното окапване на косата, миглите и веждите е сериозен знак, че тялото ви моли за помощ.
Прекомерно падане на мигли - механични наранявания
- Триенето на клепачите по време на премахването на грима може да доведе до счупване на миглите. Препоръчваме ви да напоите памучен тампон в препарат за отстраняване на грим и да го притиснете внимателно към клепача. Задръжте го за около петнадесет секунди и го движете бавно по посока на растежа на косъмчетата.
- Непрецизното отстраняване на грима води до остатъци от продукта върху миглите, което може да причини изсушаване, както и да запуши порите на кожата на клепачите, причинявайки болезнени пъпки или дори очни инфекции.
- Навикът да търкате клепачите, като натискате силно с дланите или пръстите. По този начин вредите както на миглите, така и на очите. По-добрият вариант е нежното чесане на сърбящото място.
- Неправилното използване на извивачка за мигли може да причини микроувреждания на миглите, особено когато я използвате върху миглите след нанасяне на спирала - никога не правете това!
Както вече споменахме, тялото ни може да сигнализира, когато в него се случва нещо нередно. Загубата на мигли не винаги означава, че грижата за кожата ви е лоша или че сте алергични към нещо. Ако миглите ви падат внезапно и прекомерно, стават редки само на едното око или загубата им е съпроводена и със загуба на вежди и коса, това е сигнал за здравословни проблеми. Може да става въпрос за недостиг на витамини или минерали. Тогава е най-добре да посетите специалист, който ще провери проблема и ще приложи подходящи мерки.